Mit tehetünk izomláz ellen? 8 tippet mutatok neked

Izomláz elleni teendők

8 tipp izomláz ellen lőrinczy levente testtartásjavító

Az emberek túlnyomó többségének már volt izomláza – ha más nem az általános iskolai testnevelés után. Általában a kevésbé használt izmunk szokott – köznapi nyelven „bedurranni”. Mielőtt megosztom gondolataimat arról, mit tegyünk izomláz ellen, nézzük hogyan is alakul ki.

Leggyakrabban intenzív mozgás után kialakuló szúró, fájó érzés, ami általában pár órával, nappal az edzés után jelentkezik és akár napokig is eltarthat. Két okból alakulhat ki:

  • izmok oxigélhiányos állapota miatt tejsav keletkezik az izomszövetekben
  • az erőltetés miatt mikro izomszakadások keletkeznek a szövetben

Az izomláz nagyrészt mindkét oldalon, a páros testrészeket egyformán érinti – kivéve természetesen azon egyoldalú, asszimetrikus sportoknál, mint a tenisz vagy a golf. Pár megelőző intézkedéssel azonban hatékonyan kivédhetjük a fájdalmat. Lássuk ezeket.

8 tipp izomláz ellen

Ha nem szeretnénk kivárni azt a pár napot amíg elmúlik, akkor az alábbi tippekkel sokat tehetünk az izomláz ellen.

1. tipp az izomláz ellen: vérbőség fokozása

Ha teheted mozogj újra, használd ugyanazokat az izmaidat és meglátod másnapra kutya bajod sem lesz. Ez azzal magyarázható, hogy az izomszövetek újbóli aktivizálása serkenti a vérkeringést ezáltal gyorsul az izomszövetek regenerálódása.

2. tipp az izomláz ellen: igyál sokat

Bár a víz nagyon fontos az edzés előtt, közben és után, amennyiben izomláz kialakulását szeretnéd megelőzni úgy érdemes inkább magas flavonoid- és antioxidáns-tartalmú italok (és ételek) fogyasztása. Ilyen természetes gyulladéscsökkentő hatása lehet az almának, narancsnak, paradicsomnak.

3. tipp az izomláz ellen: edzés előtt bemelegítés

Nem győzöm elégszer hangsúlyozni – a saját óráimon is -, hogy bemelegítés nélkül nem kezdünk intenzívebb mozgásba. Mindenképp fokozatosan kell felépíteni a melegítést, ami tartalmazzon izomnyújtó, a keringést fokozó és izomtónust növelő gyakorlatokat egyaránt. Enélkül az izmok rigidek, feszesek és így sérülékenyek lesznek, megnő az esélye az izomláznak sőt, nagyobb a veszélye a szakadásnak is.

4. tipp az izomláz ellen: edzés után nyújtás

Legalább annyira fontos az edzés utáni nyújtás, mint az előzőleg leírt bemelegítés. Az izmokat fáradtan, kimerülten nem lehet egyből úgy kezelni, mintha nyugalmi állapotba lenne. A nyújtás segít abban, hogy ellenállóbb, rugalmasabb maradjon az izomszövet, minél több időt szánunk erre, annál jobban fog menni a következő edzés (és nagy valószínűséggel lesz egy izomláz mentes napunk). Ezzel sem szabad azonban túlzásba esni. a túlnyújtásból fakadóan akár növelhetjük is az izomlázat.

5. tipp az izomláz ellen: a magnézium jót tesz

Nem csak az izomgörcsre van jó hatással a magnézium. Ha megfelelő mennyiségben áll rendelkezésre a szervezetünkben, akkor kisebb a kockázata az izomláznak is. Befolyásolja az izmok állapotát, az izmok és csontok anyagcseréjét, növeli az izomtömeget is. Ha természetes forrásból szeretnénk hozzájutni, akkor érdemes hüvelyeseket, teljes kiőrlésű gabonát, halat, spenótot enni.

6. tipp az izomláz ellen: SMR henger

Az egyik legjobb eszköz amivel eddig találkoztam az az SMR henger. Nem a legfájdalommentesebb eljárás, de igen hatásos a fizikai nyomás az izomláz tüneteinek csökkentésére, hiszen vérbőséget okoz.

7. tipp az izomláz ellen: hideg-meleg váltó zuhany

Nincs ebben semmi különleges. Ha a hőfokot váltogatva zuhanyzunk, akkor az fokozza a vérkeringést, ami érezhető javulást idézhet elő az izomláznál. Érdemes rövid 15 másodperces váltásokban alkalmazni legalább 4-5x megismételve. Az igazán nagy hatás elérés kedvéért a fejet is belevehetjük, kezdőnek érdemesebb ezt a lépést kihagyni. Ismert érrendszeri betegség megléte mellett nem ajánlott alkalmazni.

8. tipp az izomláz ellen: kineziológiai tapasz

Bár erről személyes tapasztalatom nincs, a megfelelően feltett és mozgás közben hordott kinezio tapasz enyhítheti az izomláz kialakulását. A megfelelően kikorrigált testhelyzet mozgás közben enyhítheti a rossz mozdulatokból eredő izomlázat

Amit nem javaslok

Gyógyszerek szedése

A közhiedelemmel ellentétben ne vegyél be gyógyszert, először is csak a tüneteket csökkenti, de az okot nem szünteti meg, másodszor hosszú távon káros lehet a szervezetednek.

Tapaszok, kenőcsök

Szintén tünetcsökkentő hatással bír, átmenetileg úgy érezheted javul a helyzet pl. diclofenák tartalmú termékek használatával, viszont ezek olyan kémiai szerek, melyek bőrün át felszívódása nem tudjuk milyen hatást ér el hosszú távon.

Korrigált mozgással az izomláz ellen

Új sport kipróbálása előtt javaslom szakember bevonását, hogy tudd mire kell figyelni mozgás előtt/közben/után. Így elkerülhetőek a sérülések, a nagy mértékű izomláz kialakulása.

Ha ebben segítségre szorulsz, fordulj bizalommal hozzám egy egyéni konzultációra elérhetőségeim valamelyikén vagy kérj időpontot Facebook oldalamon.

testtartas@gmail.com